Neden Ayvalık’a Gelmeliyiz?

74 / 100 SEO Score

Neden Ayvalık

Ege’nin pırıl pırıl denizini, uçsuz bucaksız kumsallarıyla kucaklayan, tarihi ve doğasıyla tadına doyamayacağınız bir şehirdir.  Dünyanın en güzel görüntülerinden birine sahip olan muhteşem adalar ve onların koyları, denizin altında ise mercanları ve dalış tutkunları için muhteşem bir su altı gösterisine sahiptir.

Neden Ayvalık, Balıkesir iline bağlı Egenin kuzeyinde muhteşem bir ilçedir. Ayvalık tarihi, doğası, kültürü, mimari yapısı, yemek kültürü, su sporları ve deniz dip yapısının zenginliği, berrak denizi ve güzelim sahili ile ön plana çıkmış ayrıcalıklı bir yerleşim yeridir.

Ülkemizin kendine has mutfak kültürü olan bölgelerinden ilçede 150’yi aşkın meze, zeytin çeşitleri, zeytinyağlı yemekler ve ot yemeklerinin onlarcasını her köşede bulabilirsiniz. Esnaf lokantası geleneğine sahip olan ilçenin tostu da meşhurdur.

ayvalikotel-713x400 Neden Ayvalık’a Gelmeliyiz?

Zeytin ve çam ormanlarının denizle kucaklaştığı, iç içe geçmiş birbirinden güzel koyları, çevresini sarmalayan irili ufaklı 24 adası, başta Cunda Adası adeta bir Açıkhava müzesini andıran 1850 civarında tescilli sivil ve dini mimarisiyle eşsiz kültürel ve tarihi dokusu ve büyüleyici denizaltı dünyasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cennetidir Ayvalık…

Neden Ayvalık, Yunanistan’ın Midilli adası ile feribot bağlantısının yapıldığı limana ev sahipliği yapar, Pasaportunuz ve vizeniz varsa 1 saat gibi bir sürede yurt dışına bile çıkartır.

Berrak suları ile dünyaca ünlü plajları, Türkiye’nin en büyük tabiat parkı ile deniz, kum, güneş turizminin yanında kültür turizmi, su sporları turizmi, yemek kültürü ile her zevke uygun tatil olanağını bir arada sunar. Ayvalık’ın eşsiz koylarını keşfedebileceğiniz günübirlik tekne turları yapılmaktadır. Sarımsaklı ve Altınova plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, gün batımını en güzel haliyle Şeytan Sofrasın’ da yaşayabilirsiniz. Dalış tutkunları ise 12 ay boyunca dalabilir ve deniz altındaki kırmızı mercanları, deniztavşanlarını ve daha birçok zenginlikleri görebilirsiniz. Yelken ve sörf için uygun bir denize sahip olan Ayvalık, her yaşta ve derecedeki yelken ve sörfçülerin vazgeçemediği bir yerdir. Doğaseverler, Türkiye’nin en büyük tabiat parkındaki zengin flora ve faunası arasında kendini bulur.

Balıkesir’e bağlı sevimli bir kıyı yerleşimidir Ayvalık. Midilli Adası’nın tam karşısına alır ve Dikili, Bergama ile de komşudur aynı zamanda. Eski bir Rum yerleşimi olan Ayvalık tarihi mirasını günümüze taşımıştır. Sahip olduğu geçmiş, bugünkü Ayvalık’ın da büyülü atmosferinin en önemli parçasıdır. Doğal güzellikleri, tertemiz koyları, masmavi denizi ve yemyeşil ormanları ise bu güzelliği bütünler…

Neden Ayvalik Ayvalık’ta doğa, deniz, kültür, su sporları turizminin yanında yayla turizmi de ön plana çıkmaktadır. Kozak yaylası, fıstık çamın en fazla bulunduğu yerlerden olup, çam fıstığının işlenmesinde merkez konumundadır. Çam ağaçlarının arasında serin ve bol oksijeni içinize çekebilir ve çam fıstığından yapılan yemekleri ile kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir