Cunda Adası Hakkında

72 / 100 SEO Score

Cunda Adası Hakkında

Ayvalik ilçe sınırları içerisnde bulunan  Cunda Adası, Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adanın arasında, içinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ancak 1922 yılında Türk topraklarına geri kazandırılmıştır.

Cunda Adasının adının Alibey Adası olarak anılmasının sabebi yine kurtuluş savaşı yıllarına dayanmaktadır. Yunanlara karşı ilk kurşunu atan Yarbay Ali Çetinkaya ya karşı olan saygı ve minnet Cunda Adasının adının Alibey Adası olarak değişmesini sağlamıştır.

Cunda Adası Hakkında diğer bilgi Ege Denizindeki 4. Büyük Ada olan Cunda Adasına bağlantı Lale Adası denilen ve uzunluğu 100m olan Türkiye nin ilk boğaz köprüsü diye anılan bu köprü yardımıyla sağlanmaktadır.

Cunda gezilecek yerler listesinde Rumlardan kalan tarihi sokakları yanısıra Agios Yannis Kilisesi, atıl vaziyetteki yel değirmenleri, Kızlar ManastırıMeryem Manastırı, yine Aşıklar Tepesi’nde harap halde olan Panaya KilisesiRahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi görülmeye değer yerlerden.

Google Mapsta oluşturulan bu harita size cunda adası hakkında biraz bilgi verebilir

 

Tavsiye : Tarihi Cunda Taş Kahvede kahve için, Tekne turu ile Muhteşem adaları görme fırsatı yakalayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir